ORISHA

ORISHA Temel Bilgileri

Bildiğiniz üzere Orisha (kimisi Afro-Cuba ya da Afro olarak anıyor) hareketlerini Salsa dansları içerisinde kullanmak çok moda. Danslardaki görüntünün verimliliğinin artması için bazı temel bilgilerin bilinmesi gerektiği ortaya çıktı. Orisha’ların koreografileri karakterlerine ve görevlerine göre belirlenmiştir.
Biz Küba’lılar isimli kitaptan minik bir derleme: ‘’Kölelik şartları altında hayatta kalmaya en uygun tanrılar, Nijerya Arfikalılarının (Togo, Gana, Benin civarları) Batı Küba’ya getirdikleri Yoruba panteonunun mükemmellikle yontulmuş tanrılarıydı. Bunlar Brezilya’nın kuzey doğusuna nasıl götürüldüyse, aynı şekilde buraya da getirilmişlerdi. Bu kusursuz dini sentez Küba’da da yaşamaya devam etti. Başlarda Katolik azizlerinin görünüm ve davranışlarını maskelere yansıtılarak gerçekleştirilen ayinler, sonralarda kaynaşma yoluyla yeni bir kültür oluşumuna ve hatta kültürel başkalaşıma dönüştü. ‘’ Evet dostlar, bugün bu inanışa Lucumi, Santeria Cubana ya da La Regla de Ocha denilir. Brezilya’daki ismi Candomble , Trinidad’da Shango Baptist’tir. İnananları farklı kutsal değerleri takip ederler ki bu değerler su, ateş, toprak, rüzgar gibi doğanın çeşitli güçleridir.

Küba devriminden az sonra bu danslar sahneye taşınmışlardır. Müzik, bata davularıyla yapılır. En popüler Orisha’ları ve özelliklerini aşağıda görebilirsiniz.

Değerli bilgiler için Sayın Oğuz Kurtili Hocamıza sonsuz teşekkürler.