HABERLER

Egoist Nedir ? /  Egoist Kimdir ? / Ego  Nasıl Aşılır ?

Egoist Nedir ? / Egoist Kimdir ? / Ego Nasıl Aşılır ?

EGO TANIMI

Latince bir kelime olan Ego, ben, benlik, kendilik demektir. İd, ego ve süper ego insan zihninin katmanlarıdır. Bu katmanlar birlikte yer almalarına karşın farklı düzlemlerde fonksiyon görürler.

Ego aslına bakarsak ben sizden üstünüm, ben basit biri değilim, beni küçümsemeyin psikolojisinin getirdiği bir durumdur. Yani ego kişide, farklı özellikleri oluşundan değil, eziklenme korkusundan doğan bir durumdur. Kişi, küçük, başarısız, beceriksiz olmadığını ispatlama çabasına girer. Bundan dolayı kendinden bahseder sürekli, iyi taraflarını dile getirmesi yanı sıra kötü yanlarını da iyi bir işmiş gibi yücelterek anlatır. Aslında hedefi kötü huylarını veya kötü işlerini temize çıkarmaktır. Yersen!

Egoist Nedir? Egoist Kimdir? Egoist İnsanların Karakter Yapısı Nasıldır?

Çoğu insan egoist olduğunun farkında olmazken bazı insanlar egolarını yenmek isteyebilir ve çaba sarf edebilirler. Çünkü egoist insanların çevresi zamanla azalır. İnsanlar sürekli birinin yaptıklarını, yapacaklarını, özelliklerini dinlemekten sıkılır ve aşağılanmış gibi bir duruma maruz kalır. Bu da insanın uzaklaşması için gayet makul bir sebeptir.

“Ben…” ile başlayan cümle duyduğunuzda kaçın!

Cümlelere ”Ben…” ile girmek büyük bir egoistlik belirtisidir. Ben böyleyim, ben şöyleyim, ben bunu aldım, ben öyle istedim, ben onu istiyorum gibi cümleler egoist olduğunuzun ispatı niteliğini taşır. Egoist kişi, dünya kendi etrafında dönüyormuş, sanki herşey onun için varmış gibi tepeden insanlara bakar. Egoist insanlar, herşeyi kendi çıkarı için yapar. Kişi kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek, kendi çıkarlarını diğer insanlardan daha üstün ve önemli görür. Bu şekilde egosunu tatmin eder. Oysa bu şekilde kendini toplumdan ayrıştırır ve yalnızlığa götürür.

Ego Nasıl Aşılır?

Lütfen Düşünceleriniz Yorum olarak paylaşırsanız bilgilerimizi paylaşabiliriz. ?

admin

Kasım 28th, 2017

Yorum Yapılmadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir