Sosyal Latin Dansları

RUEDA

Rueda sözcüğü kelime anlamı ile “tekerlek” anlamı taşır ve geleneksel bir Küba halk dansıdır. Rueda’da çiftler bir halka şeklinde dizilir ve cantante adı verilen bir yönetici tarafından verilen komutlara uyarlar. Halka şeklinde dizilmiş dansçılar Casino (Küba stili salsa) figürlerini bir lider tarafından hareket komutlarının söylenmesi ile icra ederler. Yönetici “cantantes” adı verilen komutları yüksek sesle ve gerekirse mimiklerle de ifade eder. Birçok komut el hareketleri ile iletilir ki bu yöntem, gürültülü müzikte anlaşmayı kolaylaştırır. Hareketlerin isimleri İspanyolca’dır, bazen İngilizce de kullanılır. Rueda’da çiftler sık sık partner değiştirir.


PACHANGA

Pachanga dansi kökü Cuba’ya dayanan, Charleston dansinin havasina sahip, dizleri surekli kirarak yapilan mutlu ve eglenceli bir dans turudur. Bu dans 4/4 luk bir dans olmasinin yaninda Charanga adi verilen muzik turu ile yapilmaktadir. Bu muzik turunde ise yogunlukla Yan Flut, keman ve perkusyonlar on plandadir.
Cuba göcmenleri , pachanga ritimlerini ve dans stilini Amerika’da uygulamaya basladi ve 1950’60 li yillarda da populer olmaya basladi.

1950’lerde yayilan bu dans turu Joe Piro tarafindan kayit altina alinmis ve o yillarin ilk Pachanga egitim videolari arasinda yerini almistir.

Pachanga muzigi genelde Jazz muzigine daha yakin ve icerisinde ‘’ 4/4 luk Salsa Muziginin ‘’ yanisira daha cok akilda kalan bir ritim duygusuna sahiptir. Ozellikle Cowbell’in bu muzik turune buyuk katkisi vardir.

Pachanga dansinin bircok hizli ve komplike ayak figurleri bulunmaktadir. Ayaklarda surekli yapilan agirlik degisimi ve yerde surunen adimlar ile pelvis (kalca kemigi) kullanilarak bu dansin ilk temellerini atabilmek mumkun.